Chile

10 Najpopularniejszych Atrakcji Wyspy Wielkanocnej

Wyspa Wielkanocna to jedna z najbardziej odległych wysp na świecie. Położona w okolicy Zwrotnika Raka na Oceanie Spokojnym i tak mała, że prawie nie widać jej na mapie, słynie z potężnych posągów moai, setek jaskiń, petroglifów i bogatej kultury polinezyjskiej. Można się tu dostać wyłącznie z Santiago de Chile lub Papeete, a lot trwa aż pięć i pół godziny w jedną stronę.

Niektórzy podróżnicy zastanawiają się, do jakiego kontynentu właściwie przynależy Wyspa Wielkanocna, w języku lokalnym zwana Rapanui. Wątpliwość ta jest całkowicie zrozumiała, biorąc pod uwagę, że Chile jest krajem trzy-kontynentalnym: jego terytoria rozsiane są po Ameryce Południowej, Antarktydzie i Oceanii. Wyspa stanowi najbardziej na zachód położoną część Chile i należy do Polinezji. Geograficznie jest częścią Oceanii, chociaż politycznie należy do Ameryki Południowej. Proste, prawda? 🙂

Aby uzmysłowić sobie odległość tego miejsca od reszty świata, sprawdź kilometry:

  • Santiago de Chile: 3 700 km
  • Nowa Zelandia: 4 300 km
  • Antarktyda (Półwysep Antarktyczny): 4 600 km
  • Kalifornia (San Diego): 6 300 km
  • Warszawa: 17 000 km

Wyspę Wielkanocną zwiedzisz na mnóstwo różnych sposobów: pieszo, rowerem, konno, kajakiem, łódką, autem.. Można tu pływać, nurkować, snurkować i surfować. Poznaj najciekawsze atrakcje Wyspy Wielkanocnej i zaplanuj idealną podróż w ten odległy zakątek świata!

Wyspa Wielkanocna - kamieniołom Rano Raraku
Rano Raraku

Wyspa Wielkanocna: TOP 10

Większość podróżnych przybywa na Wyspę Wielkanocną przy okazji podróży po kontynentalnej części Chile, po wyspach Polinezji Francuskiej lub zwiedzając “pobliską” Nową Zelandię. Najczęściej zatrzymują się na wyspie jedynie kilka dni. Mając do dyspozycji trzy pełne dni (nie licząc dni przylotowych i wylotowych), możesz spokojnie obejrzeć poniższe atrakcje, poplażować, spróbować kuchni polinezyjskiej, wziąć udział w wieczorze folklorystycznym i zobaczyć spektakularny zachód słońca na tle posągów moai.

Zobacz TOP10 najpopularniejszych atrakcji Rapanui! Kolejność przypadkowa 🙂

1. Rano Kau

Wyspa Wielkanocna składa się przede wszystkim z nieczynnych już wulkanów. Rano Kau to krater jednego z takich wulkanów, wypełniony jeziorem o tej samej nazwie. Wokół jeziora rosną cytrusy i rośliny lecznicze, takie jak matua pua. Niedaleko znajdowało się główne centrum ceremonialne, bowiem wygasły wulkan Rano Kau uważano za miejsce z najsilniejszym oddziaływaniem magicznej mocy mana. Jest to jedno z nielicznych miejsc na wyspie, z których widać wysepkę Motu Nui – jedyny “ląd” w promieniu ponad 2000 kilometrów.

2. Rano Raraku (fabryka moai)

Ten wulkaniczny krater to kamieniołom, w którym wyrzeźbione zostały ikoniczne posągi moai. Łącznie znajduje się ich tu aż 400, w różnych stadiach wykończenia. To właśnie w Rano Raraku staniesz oko w oko z El Gigante, największym z posągów. Kamień używany do wytwarzania moai pochodzi bezpośrednio z wulkanu Rano Raraku. Jest to tak zwany tuf wulkaniczny, który był stosunkowo miękki i łatwy do obróbki, co ułatwiało rzeźbienie posągów. W lutym 2023 roku, Wyspę Wielkanocną nawiedziła potężna susza. Dzięki niej, w wyschniętym jeziorku krateru Rano Raraku odkryto nowego moai, leżącego z twarzą w błocie. Będą przeprowadzane próby radiowęglowe, aby potwierdzić ile lat ma ten posąg i czy na pewno jest oryginalny.

3. Ahu Tongariki

Największa platforma ceremonialna Wyspy Wielkanocnej. Platformę o długości 200 metrów zdobi 15 moai, z twarzami skierowanymi w stronę wyspy. Najbardziej egzotycznie prezentują się w czasie wschodu lub zachodu słońca. Warto wiedzieć, że Ahu Tongariki to rekonstrukcja: wszystkie moai przewróciły się bowiem w latach 60-tych w czasie podwodnego trzęsienia ziemi. W platformie ceremonialnej znajduje się ossarium – składowisko ludzkich kości, zwłaszcza czaszek. Było to prawdopodobnie największe miejsce pochówku na całej wyspie.

4. Orongo

Położona na południowo-zachodnim krańcu wyspy, Orongo to ceremonialna wioska związana z kultem Człowieka-Ptaka. Miejsce to posiada kamienne domy i petroglify oraz oferuje panoramiczne widoki na ocean i okoliczny krajobraz. Zawody związane z kultem Człowieka-Ptaka w Orongo polegały na wspinaniu się po klifie i pływaniu na wysepkę Motu Nui w poszukiwaniu pierwszego jaja manutary. Zwycięzca i jego klan mogli liczyć na prestiż społeczny przez cały następny rok. Niestety, aktualnie manutary nie odwiedzają już Rapanui z powodu postępujących zmian klimatycznych. Więcej o kulcie Człowieka-Ptaka przeczytasz we wpisie Wyspa Wielkanocna. Nieopodal Orongo odbywa się także Festiwal Tapati, jednak w 2023 roku trzeba było przenieść go do Hanga Roa, stolicy wyspy, z powodu wspomnianej wcześniej suszy.

5. Anakena (polinezyjska plaża)

Ta piękna plaża z białym piaskiem nie tylko jest doskonałym miejscem do relaksu i kąpieli, ale także ma znaczenie kulturowe jako miejsce, gdzie według legendy przybył Hotu Matu’a, mityczny założyciel Rapanui. Można tu zobaczyć pobliskie stanowiska archeologiczne, w tym Ahu Nau Nau, gdzie znajdują się posągi moai, odbudowane w 1978 roku. To właśnie tutaj znaleziono jedną z nielicznych moai płci żeńskiej, a także.. oko moai, wykonane z różowego koralu. Temperatura wody przy plaży Anakena wynosi około 20 stopni przez cały rok, co zachęca do kąpieli, snurkowania i pływania kajakiem. Jeśli szukasz nieco mniej znanej plaży niż Anakena, odwiedź kameralną plażę Ovahe.

6. Ana Te Pahu (“Jaskinia Bananów”)

Ana Te Pahu, największa jaskinia na Rapa Nui, otwarta do zwiedzania, to imponujący tunel wulkaniczny powstały w wyniku dawnych erupcji. Znana jako “Jaskinia Bananów”, ponieważ kilka metrów pod ziemią rosną tu banany! I nie tylko, bo również awokado, taro (kapusta karaibska) oraz ñame (ignam) – roślina, której bulwy ważą nawet 50 kilo. Wilgotność i naturalna ochrona sprawiły, że dawni mieszkańcy wyspy wykorzystywali ją jako manavai, rodzaj przydomowego ogródka. Odkryj Ana Te Pahu, miejsce gdzie podziemna historia splata się z bujnym życiem roślinnym w największej jaskini na Rapa Nui. Chcąc zwiedzić jaskinię, pamiętaj aby wypożyczyć kask i latarkę.

7. Tahai (niesamowity zachód słońca)

Wielu podróżnych udaje się do Tahai, aby oglądać zachód słońca za posągami moai. Zachodzące słońce podświetla kontury pięciu posągów na tle, które zmienia kolor w miarę jak słońce zachodzi na horyzoncie. To niezapomniany i magiczny moment dla każdego odwiedzającego. Stanowisko archeologiczne Tahai jest na tyle blisko od Hanga Roa, że można tam podjechać rowerem. Miłym bonusem tego miejsca jest Ahu Ko Te Riku, jedyny moai na wyspie, który posiada oczy (odrestaurowane w 1974 roku).

8. Puna Pau (fabryka kapeluszy dla moai)

Puna Pau to kamieniołom czerwonej lawy, zwanej hani-hani (scoria). Ten miękki i łatwy do rzeźbienia materiał został wykorzystany do tworzenia pukao – kapeluszy słynnych posągów. To jedyne miejsce na całej wyspie, skąd pozyskiwano ten cenny surowiec. Oprócz kapeluszy, tworzono tu także tukuturi, specyficzny rodzaj posągów, które można poznać po charakterystycznej, klęczącej pozycji. Tukuturi to prawdopodobnie najmłodsze posągi na wyspie, wywodzące się z oryginalnej cywilizacji rapanujskiej.

9. Moai Pokoju

Moai de La Paz (Moai Pokoju) został wybudowany w 1992 roku z bazaltowej skały z wulkanu Rano Aroi. Wysoki na 3 metry, waży aż 5 ton. Podróżował do wielu krajów na całym świecie, aż wrócił na wyspę i osiedlił się tutaj na stałe podczas obchodów zaćmienia słońca w 2010 roku. Wśród pięknych palm okalających posąg zbudowano Poko Poko, płytki basen naturalny chroniony przed uderzeniem fal przez niewielki kamienny murek. To idealne miejsce do odpoczynku i relaksu w ciepłej wodzie w promieniach polinezyjskiego słońca.

10. Te Pito Kura (magiczny kamień)

W pobliżu Ahu Te Pito Kura znajduje się kamień magnetyczny, który według legendy został przyniesiony przez Hotu Matu’a, założyciela ludu Rapanui. Mówi się, że ten prawie kulisty i gładki kamień skupia w sobie specjalną energię mana i bardzo dobrze wpływa na płodność. Nieopodal znajduje się największy posąg jaki kiedykolwiek opuścił fabrykę moai w Rano Raraku. Paro Moai, bo o nim mowa, ma aż 10 metrów wysokości i waży grubo ponad 80 ton. Aktualnie leży powalony twarzą ku ziemi, dokładnie w tej samej pozycji, w jakiej przewrócił się 200 lat temu. Obok głowy spoczywa kapelusz pukao, również największy na wyspie, ważący 10 ton i przytaszczony tu w czasach świetności z fabryki kapeluszy w Puna Pau.

Wyspa Wielkanocna – co kupić?

Zdecydowana większość podróżnych odwiedza Wyspę Wielkanocną jedynie raz w życiu. Co warto przywieźć na pamiątkę z tej odległej wyspy?

  • Kava kava – figurkę mężczyzny z wystającymi żebrami
  • Tagata manu – wizerunek Człowieka-Ptaka
  • Rongo rongo – drewnianą replikę dawnego pisma Rapanui
  • Rei miro – naszyjnik przypominający półksiężyc zakończony głowami
  • Moko – drewnianą jaszczurkę
  • Ao – berło, które przypomina drewniane wiosło

Wyspa Wielkanocna – podróż

Na Wyspę Wielkanocną można wjechać mając wizę turystyczną do Chile, którą wstemplowuje się do paszportu na lotnisku w Santiago de Chile. Na wizie turystycznej możesz tu spędzić aż 30 dni, choć większość podróżnych przybywa tu tylko na cztery lub pięć nocy.

Linia lotnicza LATAM (jedyna, która lata na Wyspę Wielkanocną z Santiago de Chile) pozwala zabrać aż 46 kilo bagażu rejestrowanego na osobę! Chcąc nieco zaoszczędzić (ceny na wyspie są trzykrotnie wyższe niż na kontynencie), rozważ zabranie ze sobą gotowych produktów spożywczych. Pamiętaj jednak, że na wyspę nie wolno wwozić świeżych warzyw, owoców, miodu ani surowego mięsa.

Do 2019 roku, alternatywą dla drogiego przelotu z Santiago de Chile lub Tahiti była podróż okrętem Achilles, należącym do chilijskiej marynarki wojennej. Rejs trwał tydzień w jedną stronę, a po drodze można było zwiedzić Juan Fernandez – wyspę, na której przebywał pierwowzór Robinsona Crusoe. Niestety połączenie zawieszono, ze względu na zakaz zabierania cywilnych pasażerów na pokład okrętów marynarki wojennej. Aktualnie na Wyspie Wielkanocnej zatrzymują się wielkie statki pasażerskie ofertujące podróże dookoła świata. Są to na przykład:

  • MSC Cruises. Wypływa z Włoch, Francji i Hiszpanii. Podróż dookoła świata trwa 117 dni, a statek cumuje na Rapanui przez jeden dzień (luty). Koszt: 80 000 PLN/os.
  • Princess. Wypływa z Australii i Nowej Zelandii. Podróż dookoła świata trwa 109 dni, a statek cumuje na Rapanui przez jeden dzień (wrzesień). Koszt: 75 000 PLN/os. Statki Coral Princess odpływają również z Wielkiej Brytanii i Panamy, podróż jest wtedy nieco tańsza.
  • Costa Cruizes. Wypływa z Włoch i Hiszpanii. Podróż dookoła świata trwa 131 dni, a statek cumuje na Rapanui przez dwa dni (styczeń). Koszt: 60 000 PLN/os.

Statki innych firm wypływają też z Chile i Polinezji Francuskiej (Silver Explorer) oraz z USA (Regent i Azamara).

Zwiedzanie wyspy

Bilet wstępu do Parku Narodowego Rapanui kupuje się online na stronie parku lub stacjonarnie w centrum Hanga Roa. Biuro parku (Ma’u Henua) znajduje się na ryneczku Feria Artesanal Rapanui, przy ul. Tu’u Maheke, prawie na wprost jedynej apteki na wyspie. Bilet wstępu kosztuje 72 000 peso chilijskich (ok. 300 zł). Od sierpnia 2022 roku, Park Narodowy Rapanui można zwiedzać wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem lokalnym. Ich listę znajdziesz na stronie parku.

Wyspa Wielkanocna nie posiada transportu publicznego. Większość hoteli i pensjonatów ofertuje transfer lotniskowy z/do lotniska Mataveri, zaś po samej wyspie można poruszać się wynajętym rowerem lub samochodem. Większość wypożyczalni mieści się przy alei Atamu Tekena, głównej ulicy Hanga Roa, nazwanej tak na cześć ostatniego ariki, króla wyspy.

Pakując bagaż, koniecznie zaopatrz się spray na komary (Mugga 40%) i krem z filtrem UV60+. Czasem można je kupić na wyspie, ale ceny przyprawiają o zawrót głowy. Przywieź też gotówkę (peso chilijskie). W niektórych miejscach zapłacisz kartą, choć do transakcji często doliczana jest prowizja. Na wyspie aktualnie są dwa lub trzy bankomaty, ale czasem w szczycie sezonu nie mają gotówki.

Najlepiej działającą kartą SIM (z Internetem) jest ENTEL. Polecam też aplikację Imagina Rapanui, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyspy: co zwiedzić, gdzie zjeść, co kupić.

Rozważ udział w wieczorze folklorystycznym! Poznasz lokalne tańce (w tym słynny taniec sau sau), stroje ludowe (na przykład huru huru) i język rapanui. Spróbujesz też pysznych miejscowych potraw, takich jak curanto czy umu tahu. Tego typu wieczory organizuje na przykład Kari Kari (byłam, polecam). W niedzielne przedpołudnia, w kościele im. św. Krzyża odbywają się niezwykłe msze – śpiewane w języku rapanui.

Do zobaczenia na Wyspie Wielkanocnej! Iorana!

5 komentarzy

    • Tierra Bonita

      Prawie!:) Wyprawa Kon-Tiki wypłynęła z Peru na tratwie z łodzi z trzciny totora i bez użycia nowoczesnych technologii dotarła do archipelagu Tuamotu, należącego do Polinezji Francuskiej. Podróż Thora Heyerdahla przez Pacyfik na pewno zagości na blogu, bo przygotowanie i realizacja tego przedsięwzięcia w 1947 roku była naprawdę imponująca. Norweski naukowiec przybył później (w ramach zupełnie innej podróży) na Wyspę Wielkanocną, gdzie odkrył i zbadał wiele jaskiń ana, a przede wszystkim rozwiązał zagadkę chodzących moai! Napisał też świetne książki: “Wyprawa Kon-Tiki” i “Aku-Aku. Sekrety Wyspy Wielkanocnej”.

    • Tierra Bonita

      Zdaniem mieszkańców, jest nie na “końcu świata”, a w jego “środku” 🙂 Jedną z lokalnych nazw Wyspy Wielkanocnej jest “Te Pito o Te Henua”, co oznacza “pępek świata”. Kwestia perspektywy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!