
Kokořínsko
Kokořínsko to doskonała alternatywa na długi weekend dla osób znudzonych standardową ofertą turystyczną Czech.
To malowniczy park krajobrazowy położony na pogórzu Ralská pahorkatina około 260 km na południowy zachód od Wrocławia. Należy do Kraju środkowoczeskiego, największego pod względem powierzchni regionu administracyjnego Czech. Nazwa wzięła się od zamku Kokořín, który wyrzeźbiono z lokalnego piaskowca dawno temu w średniowieczu. Główne atrakcje Kokořínsko to rzeźby ludowe, skalne labirynty i zabytkowe zamki.

Kokořínsko [czyt. Kokorzynsko] słynie również ze skalnych obydli, czyli domów wyrzeźbionych w skałach. Współcześni „troglodyci” mieszkali w nich jeszcze 50 lat temu. Najlepiej zachowany skalní obydlí znajdziesz w Lhotce, w sąsiedztwie mieściny Mseno. Mieszkanie odświeżono i dziś mieści się tu niewielkie muzeum.
Co zwiedzić w Kokořínsko? Dowiedz się z dzisiejszego artykułu!
Kokořínsko – baza wypadowa
Najbliżej położonym dużym (47,000 mieszkańców) miastem jest Mlada Boleslav. Choć dziś Mlada Boleslav słynie głównie z muzeum Škoda Auto, ma historyczne powiązanie z Polską. Wizyta w mieście to zatem dobry pretekst, by rzucić okiem na „poczet królów i książąt czeskich”.

„Młody” Bolesław (Bolesław II Pobożny), nazwany tak by odróżnić się od swojego ojca, czeskiego księcia Bolesława I Srogiego, był rodzonym bratem Dobrawy, żony Mieszka I – władcy Polski w czasach Piastów. Co ciekawe, Mlada to również imię córki Bolesława I Srogiego (siostry Młodego Bolesława i Dobrawy), która wstąpiła do pierwszego klasztoru benedyktynów w Czechach. Mało brakowało, aby miasto otrzymało nazwę po jeszcze innym synu Bolesława I Srogiego, któremu nadano imię Strachkwas. Na szczęście postanowiono zostać przy „Mlada Boleslav”.

Aby zwiedzić Kokořínsko, można zatrzymać się również w miejscowościach Mielnik, Libercu słynącym z potężnego ratusza czy w zabytkowym Jiczynie.
Kokořínsko – główne atrakcje
Kokořínsko zaskakuje różnorodnością. Skalne rzeźby, ukryte przejścia, średniowieczne zamki i gęste lasy z malowniczymi punktami widokowymi to tylko kilka jego atutów. Kolejnym jest fakt, że wciąż jest mało znany, zarówno w Czechach jak i w Polsce. Dzięki temu można tu złapać oddech od tłumów szturmujących czeskie skalne miasta i pobliską Pragę, oddaloną od Kokořínsko o zaledwie 40 km.
Čertovy Hlavy – Diabelskie Głowy
Diabelskie Głowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Kokořínska. Te monumentalne rzeźby wykute w skale przez ludowego artystę Václava Levý’ego w połowie XIX wieku mają po około 9 metrów wysokości. Przedstawiają fantastyczne stwory o przerysowanych rysach i dzikim wyrazie, wyłaniając się nagle z leśnego stoku niczym strażnicy pradawnego świata. Ich powstanie wiąże się z modą na romantyzm i fascynację średniowieczem, a także mitologią, które zainspirowały Levý’ego do stworzenia całej serii skalnych dzieł.

Zobacz Čertovy Hlavy (reszta artykułu pod video):
- Parking: Parkoviště Čertovy hlavy (bezpłatny)
- Szlak: Około 500 metrów. Połowa po chodniku wzdłuż drogi, druga połowa pod górę ścieżką wśród traw. Choć szlak jest dobrze oznakowany, dla pewności warto skorzystać z maps.cz.
- Wstęp: Bezpłatny
Harfenice
Harfenice to jedna z najbardziej niezwykłych formacji skalnych w Kokořínsko, będąca częścią większego zespołu rzeźb wykutych przez Václava Levý’ego. Powstała w latach 40. XIX wieku, kiedy Levý pracował jako kucharz w pobliskim zamku i w wolnym czasie, na złość ojcu, zajmował się rzeźbiarstwem.


Harfenice, znane też jako „skalna świątynia”, przypomina miniaturową wersję Angkor Wat. To szereg wykutych w skale wnęk, przypór i kolumn, które nadają miejscu mistyczny charakter. W sąsiedztwie znajdują się cztery diabelskie oblicza o zdziwionym lub zdegustowanym wyrazie twarzy. Rzeźby mają fantazyjny, niemal baśniowy wygląd i są doskonałym przykładem romantycznego nurtu w sztuce XIX wieku. Roztaczają klimatyczną aurę i świetnie wpisują się w dziki, leśny krajobraz Kokořínska.

Zobacz Harfenice (reszta materiału pod video):
- Parking: Kemp Želízy (bezpłatny)
- Szlak: Około 1.5 km w jedną stronę. Początkowo (pierwsze 5 minut) lekko pod górę, później płasko. Szeroka ścieżka, dobrze oznakowana (żółty szlak). 5 minut spaceru za Harfenicami znajduje się skalna płaskorzeźba, przedstawiająca Sfinksa. W końcu, idąc jeszcze dalej, dojdziesz do skalnego domu o nazwie Mordloch i zaskakującej skały 7 Chlebów.
- Wstęp: Bezpłatny
Zamek Kokořín
Zamek Kokořín to prawdziwa wizytówka regionu. Zbudowany w średniowieczu, został zniszczony podczas wojen husyckich, a następnie porzucony na pastwę losu. Pod koniec XIX wieku wpadł w oko Václavowi Špačkowi, przedsiębiorcy z Pragi, który odbudował go w stylu romantycznym. Znajduje się na skalistym wzgórzu i otoczony jest gęstym lasem, co nadaje mu tajemniczy, niemal baśniowy klimat. Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na okolicę. W środku można zobaczyć zabytkowe wnętrza, kolekcję broni i poznać historię regionu.

Legenda o Czarownicach
Zamek Kokořín od dawna owiany jest tajemnicą, a jedną z opowieści przekazywanych przez mieszkańców okolicznych wiosek jest ta o czarownicach. Podobno przed wiekami zbierały się one w zamkowych murach, gdzie w ukryciu odprawiały magiczne obrzędy i rzucały uroki na ludzi z pobliskich osad. Nocne zgromadzenia i szeptane zaklęcia miały sprawiać, że zamek zyskał mroczną atmosferę.
Chcesz spotkać czarownice w Czechach? Przeczytaj Czechy – Informacje Praktyczne i poznaj Noc Czarownic.
- Parking: Parkoviště Kokořín – Podhradí (Płatny 100 Kc)
- Szlak: Około 500 m. W przeciwieństwie do Diabelskich Głów i Harfenic, trasa z parkingu wiedzie ostro pod górę.
- Wstęp: Płatny. Aktualną cenę sprawdź na oficjalnej stronie Zamku Kokorin
Zamek Stránov
Zamek Stránov to elegancka, neorenesansowa rezydencja położona w pobliżu miasta Mladá Boleslav. Choć nie leży bezpośrednio w granicach parku krajobrazowego Kokořínsko, często dorzuca się go w pakiecie ze względu na podobny charakter. My trafiliśmy tu przypadkiem, wypatrzywszy go wśród krzaków na rogatkach Mlada Boleslav. Zwiedzanie odbywa się z czeskojęzycznym przewodnikiem.

Pewnego dnia w 1917 roku w okolicy przebywał Josef Šimonek, prezes Škoda Works i wielbiciel architektury romantycznej. Postanowił kupić zamek i przebudować go w jeszcze bardziej romantycznym stylu. Ale w latach 50. zamek znacjonalizowano i przerobiono na dom dziecka, w rezultacie dobudowując w najbardziej reprezentatywnych miejscach toalety i inne przyziemne przybytki. Na pamiątkę tych czasów, zamek może poszczycić się imponującą kolekcją zabytkowych zabawek. W 2003 roku, Stranov wrócił do rodziny Šimonków, a rok później, po raz pierwszy w historii, otwarto go dla zwiedzających.

Legenda o Zakochanym Zakonniku
Lokalna legenda opowiada o tajemniczym zakonniku, który zjawia się w ciemnych korytarzach i podziemiach. Był to dawny mnich, który uciekł z klasztoru po tym, jak zakochał się w młodej arystokratce mieszkającej na zamku. Miłość była jednak zakazana. Gdy ich romans wyszedł na jaw, dziewczyna została odesłana do klasztoru, a mnich zniknął bez śladu. Od tamtej pory, w deszczowe noce, w murach Stránova słychać szept modlitwy i dźwięk przesuwanych paciorków różańca. Mieszkańcy natomiast wierzą, że duch zakonnika do dziś szuka swojej ukochanej, błądząc po zamkowych korytarzach i nie mogąc zaznać spokoju.
- Parking: Przy samym zamku, bezpłatny
- Szlak: 5 minut z parkingu.
- Wstęp: Płatny. Aktualną cenę sprawdź na oficjalnej stronie zamku Stranov

Kokořínsko – ukryte atrakcje
Masz więcej czasu, a zamki, Diabelskie Głowy i Harfenice wydają się za bardzo oklepane? Zobacz co jeszcze warto zobaczyć w Kokořínsko:
- Nowe Osinalice – skansen z drewnianymi domami, pomalowanymi w czarno-białe pasy.
- Brocno – zabytkowe domy, podobne jak w Nowe Osinalice.
- Dobren – Skalny relief, przedstawiający Jezusa na krzyżu.

Kokořínsko – Podsumowanie
Kokořínsko to idealny kierunek dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta i zanurzyć się w zieleni lasów, odkrywając przy tym niezwykłe dzieła ludowej sztuki i ślady historii. Zarówno Čertovy Hlavy, jak i Harfenice przypominają, jak człowiek potrafił wpisać się w krajobraz, nie niszcząc go, a nadając mu nowy wymiar. Zamek Kokořín i Stránov dodają regionowi bajkowego charakteru, a opowieści o wiedźmach i duchach tylko podsycają aurę tajemnicy. Kokořínsko to niepozorny, ale pełen uroku zakątek Czech, który zdecydowanie warto odkryć. Można go również połączyć z Czeskim Rajem i Czeską Szwajcarią.


6 komentarzy
Krycha
Super wpis i bardzo fajne fotki! Te rzeźby w lesie faktycznie kojarzą się z Kambodzą 🙂
Tierra Bonita
Na żywo robią niesamowite wrażenie!
Inga
Muszę przysiąść do mapy i popatrzeć gdzie co kest. Szukamy ciekawostek na długi weekend w czerwcu, nie za daleko od Polski i nie za trudne szlaki. Te tutaj i brama skalna wydają się spoko (jesteśmy 2+2, dzieci 7 i 9), próbujemy zainteresować je górami.
Tierra Bonita
W Kokorińsko szlaki są krótsze i bardziej płaskie niż w Bramie Prachowskiej. Ale widoki na szlaku do bramy są zdecydowanie bardziej urozmaicone 🙂
Psiapsi
Skąd Ty wytrzaskujesz te miejsca xD Co jedno to mniej znane 🙂
Tierra Bonita
Dużo czytam 🙂