USA – Waszyngton D.C.
W Waszyngton D.C. rozpoczęła się i zakończyła nasza dwutygodniowa podróż po Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu w USA mieliśmy okazję zobaczyć wiele niezwykłych miejsc i doświadczyć różnorodności kulturowej tego fascynującego kraju. Na zakończenie, postanowiliśmy spędzić pół dnia w stolicy USA – Waszyngtonie D.C. To miasto, pełne historii i symboli narodowych, dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń i zamknęło naszą podróż w wielkim stylu. W trakcie tej krótkiej, lecz intensywnej wycieczki, odwiedziliśmy kilka ikonicznych punktów, które stanowią esencję amerykańskiej tożsamości: Biały Dom, Kapitol, Pomnik Waszyngtona, Mauzoleum Lincolna oraz monumentalny Pomnik Drugiej Wojny Światowej. Każde z tych miejsc opowiedziało nam swoją unikalną historię i pozostawiło w naszych sercach trwałe wspomnienia. Jedyne, czego naprawdę zabrakło nam w stolicy USA, to pogoda.
Waszyngton vs Waszyngton D.C.
Według danych z Geographic Names Information System (GNIS), nazwę “Waszyngton” nosi około 88 miejscowości w USA. Oprócz tego, na północnym zachodzie kraju znajduje się stan o tej samej nazwie. Wszystkie nazwy geograficzne zawierające słowo “Washington”, nawiązują do pierwszego prezydenta USA, pochodzącego z Wirginii Jerzego Waszyngtona.
Waszyngton (stan)
Stan Waszyngton, ze stolicą w Olympia, zajmuje ponad 1/3 powierzchni Polski. Jest znany z różnorodności krajobrazów – od wybrzeży Pacyfiku, przez tereny Gór Kaskadowych, aż po suchy interior. Parki narodowe Mount Rainier, North Cascades i Olympic to tylko kilka zapierających dech w piersiach miejsc w tym stanie. Waszyngton jest siedzibą wielu gigantów technologicznych, na przykład Microsoft i Amazon, które mają swoje główne kwatery w Redmond i Seattle. Największe miasto stanu, Seattle, słynie z futurystycznej wieży widokowej Space Needle. Powstał tu również pierwszy na świecie Starbucks i kultowy zespół grunge’owy Nirvana.
Waszyngton D.C. (stolica)
Nazwa “District of Columbia” (D.C.) ma swoje korzenie w historii Stanów Zjednoczonych. “District” odnosi się do federalnego dystryktu, który został wyodrębniony jako osobna jednostka administracyjna, by pełnić funkcję stolicy kraju. Słowo “Columbia” pochodzi od nazwiska Krzysztofa Kolumba, który jest często uznawany za odkrywcę Ameryki. “Columbia” była również popularną poetycką personifikacją Stanów Zjednoczonych w XVIII i XIX wieku. Używano jej jako symbolu nowego świata i ideałów, które reprezentowały młode, niepodległe państwo.
Dlaczego Nowy Jork nie jest stolicą USA?
Kwestia lokalizacji stałej stolicy od początku była przedmiotem intensywnych debat. Północne stany chciały, aby stolica znajdowała się w jednym z ich miast, podczas gdy południowe stany wolały lokalizację bardziej na południe. Alexander Hamilton i Thomas Jefferson, reprezentujący odpowiednio północne i południowe interesy, osiągnęli kompromis. W konsekwencji porozumienia z 1790 roku, znanego jako “Residence Act“, ustalono, że stolica zostanie przeniesiona do nowo utworzonego Dystryktu Kolumbii. Wybór miejsca na stolicę, które nie było częścią żadnego stanu, miało na celu zachowanie neutralności i unikanie sporów między stanami.
Najciekawsze atrakcje Waszyngtonu D.C.
Waszyngton D.C. to miejsce pełne historii, symboliki i monumentalnych budowli, które warto zobaczyć. Półdniowa wycieczka po tym mieście może być wspaniałym zwieńczeniem każdej podróży do Stanów Zjednoczonych. Poznaj pięć najciekawszych atrakcji Waszyngtonu D.C., które zwiedzisz w mniej niż pół dnia.
Biały Dom
Biały Dom, oficjalna rezydencja i biuro Prezydenta Stanów Zjednoczonych, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Budowlę, wzniesioną rękami afrykańskich niewolników i nielegalnych imigrantów, ukończono w 1800 roku. Pierwszym prezydentem, który tu zamieszkał, był następca Jerzego Waszyngtona, John Adams z żoną Abigail Smith i sześciorgiem dzieci. Rodzina mieszkała tu tylko rok, po czym do domu wprowadził się kolejny prezydent USA, Thomas Jefferson. Wdowiec z sześciorgiem dzieci, Jefferson wdał się w romans z Sally Hemings, afrykańską niewolnicą, z którą doczekał się kolejnej szóstki. Spekulacje czy to na pewno jego dzieci, trwają do dziś. Biały Dom skrywa wiele tajemnic.
Zbudowany w stylu neoklasycystycznym, Biały Dom składa się ze 132 pokoi i 35 łazienek. Jego wartość wycenia się na 400 mln dolarów, a instytucja aktualnie zatrudnia aż 474 osoby. Co ciekawe, właścicielem Białego Domu jest National Park Service. NPS to agencja federalna USA odpowiedzialna za zarządzanie i ochronę parków narodowych, pomników narodowych oraz innych zasobów naturalnych i historycznych. Biały Dom jest podobno nawiedzony – straszy w nim duch Abrahama Lincolna.
Zwiedzanie Białego Domu: bilet “załatwia się” poprzez członków amerykańskiego Kongresu. Szczegóły znajdziesz na stronie jednej z kongresswoman, w zakładce Tour D.C.
Kapitol
Kapitol Stanów Zjednoczonych to miejsce, gdzie spotykają się członkowie Kongresu, aby omawiać i uchwalać ustawy. Budynek ten jest nie tylko centrum amerykańskiej polityki, ale również arcydziełem architektury. Charakterystyczna kopuła jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli w Waszyngtonie. W założeniu, budynek miał przypominać piętrowy tort weselny. Zamiast młodej pary, na czubku kopuły znajduje się Statua Wolności (Statue of Freedom – nie mylić ze Statue of Liberty w Nowym Jorku). Od środka, kopułę Kapitolu zdobi olbrzymi fresk “Apoteoza Waszyngtona” pędzla Constantino Brumidiego. Namalowanie 433 metrów kwadratowych fresku na suficie o wysokości 55 metrów i w samym środku wojny secesyjnej zajęło włoskiemu malarzowi prawie rok. Budowę Kapitolu oglądało szesnastu pierwszych prezydentów USA: rozpoczęto ją za czasów Jerzego Waszyngtona, a zakończono za Abrahama Lincolna.
Zwiedzanie Kapitolu: wizyty są bezpłatne, ale należy zarezerwować je wcześniej. Rezerwacje dostępne są na stronie Kapitolu, w zakładce Book a Tour.
Pomnik Waszyngtona
Pomnik Waszyngtona to hołd oddany pierwszemu prezydentowi USA, Jerzemu Waszyngtonowi. Ten imponujący marmurowo-granitowy monument ma wysokość około 169 metrów i jest najwyższą kamienną strukturą na świecie. Wewnątrz obelisku znajduje się winda, którą można wjechać na szczyt. Rozpościera się stąd panoramiczny widok na miasto i przepływającą przez nie rzekę Potomac. Wybudowanie pomnika kosztowało odpowiednik dzisiejszych 40 mln dolarów. Po zamachach 9/11, wokół pomnika powstał dodatkowy, niski mur oporowy, zwany ha-ha. Nazwa tego muru pochodzi od okrzyku zaskoczenia, jaki wydają osoby, które właśnie zdały sobie sprawę z iluzji optycznej.
Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent USA, jest uważany za “Ojca Narodu” ze względu na jego kluczową rolę w zdobyciu niepodległości USA oraz w kształtowaniu nowego rządu. Jego prezydentura ustanowiła wiele precedensów, takich jak ograniczenie liczby kadencji prezydenckich do dwóch. Symboliczna rezygnacja Waszyngtona z władzy po dwóch kadencjach podkreśliła znaczenie pokojowego przekazywania władzy, co stało się fundamentem amerykańskiej demokracji.
Zwiedzanie Pomnika Waszyngtona: okolice obelisku można zwiedzić za darmo, bez wcześniejszej rezerwacji. Ta potrzebna jest jedynie na ewentualny wjazd windą. Bilety można zamówić na stronie Recreation.gov w zakładce Washington Monument.
Mauzoleum Lincolna
Mauzoleum Lincolna to majestatyczny monument upamiętniający 16-go prezydenta Stanów Zjednoczonych, Abrahama Lincolna. Podobnie jak Biały Dom, również Mauzoleum Lincolna objęty jest opieką National Park Service. Główną część mauzoleum, zbudowanego w stylu greckiej świątyni, stanowi pomnik Lincolna, siedzącego na krześle w eleganckiej pozie. Kolumny doryckie o wysokości 13 metrów wzniesiono z marmuru Yule, pochodzącego z gór West Elk Mountains w Kolorado, oddalonych od stolicy o prawie 3000 kilometrów.
Na jednej ze ścian Mauzoleum Lincolna wyryto inskrypcję tzw. “przemowy gettysburskiej”. Lincoln wygłosił ją na cmentarzu w Gettysburgu, po najkrwawszej bitwie wojny secesyjnej pomiędzy północą a południem Stanów w 1863 roku.
Wszyscy Amerykanie znają na pamięć zarówno datę bitwy, jak i słynny cytat:
Four score and seven years ago our fathers brought forth, upon this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal. “Osiemdziesiąt siedem lat temu nasi ojcowie stworzyli na tym kontynencie nowy naród, poczęty w wolności i oddany wierze, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi.” (19 listopada 1863, Abraham Lincoln).
To również tutaj, w Mauzoleum Lincolna, Martin Luther King Jr. wygłosił ideę “I Have a Dream” w 1963 roku. Rok później ten pastor babtystyczny i doktor teologii otrzymał za nią (i za całokształt działań na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów) Pokojową Nagrodę Nobla.
I have a dream that one day out in the red hills of Georgia the sons of former slaves and the sons of former slaveowners will be able to sit down together at the table of brotherhood. “Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie byłych niewolników i synowie byłych właścicieli niewolników usiądą razem przy stole braterstwa.” (28 sierpnia 1963, Martin Luther King Jr.)
Pomnik Drugiej Wojny Światowej
Pomnik Drugiej Wojny Światowej to monumentalna struktura upamiętniająca amerykańskich żołnierzy i cywilów, którzy zginęli w czasie wojny. Znajduje się na National Mall, między Mauzoleum Lincolna a Pomnikiem Waszyngtona. Pomnik składa się z 56 kolumn symbolizujących stany i terytoria USA oraz dwóch łuków reprezentujących Atlantyk i Pacyfik. Pomnik zdobi również Ściana Wolności, na której wyryto 4000 pozłacanych gwiazd. Każda z nich reprezentuje 100 Amerykanów i Amerykanek, którzy oddali życie w czasie drugiej wojny światowej.
Każdy z powyższych zabytków opowiada swoją unikalną historię i symbolizuje wartości, na których zbudowano Stany Zjednoczone. Od majestatycznego Białego Domu po poruszające Mauzoleum Lincolna, Waszyngton D.C. oferuje niezapomniane doświadczenia, które z pewnością wzbogacą każdą podróż. Nie przegap okazji, aby odwiedzić te historyczne miejsca, które są esencją amerykańskiej tożsamości.
Waszyngton D.C. – porady praktyczne
Planujesz wycieczkę do stolicy USA? Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę.
Pogoda
Waszyngton ma klimat umiarkowany z wyraźnymi porami roku. Wiosna i jesień są łagodne, lato jest gorące i wilgotne, a zimy są chłodne, z okazjonalnymi opadami śniegu.
Wiosna (Marzec – Maj):
- Temperatura w dzień: 12°C – 23°C
- Temperatura w nocy: 4°C – 12°C
- Szanse opadów: 30% – 40%
Lato (Czerwiec – Sierpień):
- Temperatura w dzień: 25°C – 31°C
- Temperatura w nocy: 17°C – 22°C
- Szanse opadów: 20% – 30%
Jesień (Wrzesień – Listopad):
- Temperatura w dzień: 18°C – 26°C
- Temperatura w nocy: 9°C – 15°C
- Szanse opadów: 25% – 35%
Zima (Grudzień – Luty):
- Temperatura w dzień: 5°C – 10°C
- Temperatura w nocy: -2°C – 2°C
- Szanse opadów: 30% – 40%
Lotniska
Waszyngton D.C. posiada trzy główne lotniska:
- IAD – lotnisko Washington Dulles
- DCA – lotnisko im. Ronalda Reagana
- BMI – lotnisko Thurgood Marshall
Jak dotrzeć z tych lotnisk do miasta?
- IAD – autobusem Silver Line Express. Bilet kosztuje 5 USD i można go kupić w Hali Przylotów 4.
- DCA – metrem linii niebieskiej lub żółtej.
- BMI – pociągiem MARC/Amtrak.
Z Waszyngtonu D.C. łatwo również dostać się do innych miast USA, takich jak Nowy Jork, Chicago, Miami, San Francisco, Las Vegas czy Los Angeles. Najpopularniejszą wyszukiwarką tanich połączeń lotniczych w USA jest www.cheapoair.com, odpowiednik europejskiego Skyscannera. Najtańsze loty z Polski do Waszyngtonu D.C. (z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych) oferują linie SAS, Lufthansa, British Airways i TAP Portugal.
Transport publiczny
Choć transport publiczny w większych miastach USA jest nieco gorzej rozwinięty niż w miastach europejskich, Waszyngton D.C. jest w tej kwestii wyjątkiem. Po stolicy USA najłatwiej poruszać się metrem. Działa tu sześć linii: czerwona, niebieska, pomarańczowa, żółta, zielona i srebrna. Za przejazd płaci się kartą lub aplikacją SmarTrip. Nie mając aplikacji, na każdej stacji metra można zaopatrzyć się w plastikową kartę SmarTrip. Opłaty zależą na przykład od ilości przejechanych przystanków lub godziny przejazdu. Transport w godzinach szczytu jest droższy niż w pozostałych godzinach.
Bezpieczeństwo
Podobnie jak prawie każda metropolia na świecie, również Waszyngton D.C. ma kilka dzielnic, których warto unikać. Coraz częściej w Internecie pojawiają się nagrania pokazujące namioty porozstawiane w parkach i pod mostami dużych miast. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Według raportu Metropolitan Washington Council of Govenment (dane z maja 2024 roku), ulice stolicy USA zamieszkuje 9774 osoby w kryzysie bezdomności, w tym 2163 dzieci. Liczba ta wzrosła o ponad 1087 względem ubiegłego roku. Najczęstsze wyzwania, z jakimi borykają się te osoby (w kolejności od najczęściej występujących) to: wyroki za przestępstwa, poważne choroby psychiczne, przemoc domowa, choroby przewlekłe i niepełnosprawność fizyczna. Co ciekawe, uzależnienie od substancji, takich jak alkohol czy narkotyki, dotyczy zaledwie 5% osób w kryzysie bezdomności w stolicy USA.
Jakich dzielnic unikać w Waszyngtonie D.C.?
- Anacostia – Wysoki wskaźnik przestępstw przeciwko mieniu (kradzieże, włamania) oraz przestępstw z użyciem przemocy (napady, morderstwa).
- Shaw – Przestępstwa związane z narkotykami, napady, oraz przestępstwa przeciwko mieniu. W ostatnich latach dzielnica przeszła pewne zmiany, ale problemy przestępczości nadal występują.
- Deanwood – Wysoki wskaźnik przestępstw z użyciem przemocy, takich jak napady, oraz przestępstw przeciwko mieniu.
Podczas wizyty w Waszyngtonie, warto zwracać uwagę na lokalne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i unikać poruszania się po mniej bezpiecznych dzielnicach po zmroku. Jak w każdym mieście, sytuacja może się zmieniać, dlatego warto być na bieżąco z lokalnymi wiadomościami i informacjami na temat bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Ze względu na późną godzinę wylotu (22:30), zwiedzanie Waszyngtonu D.C. zostawiliśmy na ostatni dzień. Korki na wjeździe do miasta i na późniejszym dojeździe na lotnisko Dulles (IAD) były niesamowite. Choć mieliśmy raptem cztery godziny, udało nam się zobaczyć okolice National Mall: Pomnik Drugiej Wojny Światowej, Mauzoleum Lincolna i Pomnik Waszyngtona. Podjechaliśmy również autem pod Kapitol i Biały Dom. Niestety, nad Waszyngtonem od rana zbierały się ciężkie chmury i gdy tylko zamknęliśmy drzwi od auta, lunął rzęsisty deszcz. Towarzyszył nam aż do odlotu do Polski.
Choć podróżowaliśmy jedynie z bagażem podręcznym, zabraliśmy ze sobą mnóstwo pamiątek w postaci pięknych wspomnień, zdjęć i filmików. Podczas dwutygodniowego pobytu w USA poznaliśmy wiele miejscowych zwyczajów, spróbowaliśmy lokalnej kuchni (zakochując się w sosie Chick-Fill-A oraz w Mac’n’Cheese od Cheetos) i zwiedziliśmy masę niezwykłych miejsc. Na zawsze pozostanie z nami kojot w Wielkim Kanionie, przejazd 17-Mile Loop w Dolinie Monumentów, śniegi w Bryce, wodospady w Zion, światła Las Vegas, cisza w Dolinie Śmierci, Góry Błękitne, owoce morza nad Atlantykiem i symbole amerykańskiej tożsamości w Waszyngtonie.
Planujesz podróż po USA? Zobacz jak zorganizować niezbędne dokumenty, przeloty, noclegi i transport po Stanach: USA – Dziki Zachód.
9 komentarzy
Anonimowy
Jak na 4 godziny, to zobaczyliście całkiem sporo 😉
Pingback:
Pingback:
Mariola
Planując pobyt w Waszyngtonie (stolicy), szukaliśmy ciekawych atrakcji niedaleko. Znaleźliśmy przepiękny park narodowy (ten, gdzie są stare drzewa porośnięte mchem, jak w bajce). A później okazało się, że jest w “tym drugim Waszyngtonie”, czyli w stanie, na drugim końcu USA 🙂
Tierra Bonita
Masz na myśli Hoh Rain Forest w Parku Narodowym Olympic? To jedno z moich podróżniczych marzeń w USA! 🙂 Myślę, że jeśli uda nam się za parę lat znów pojechać do Stanów, to zaplanujemy road trip z San Francisco: na południe (Yosemite i Sekwoje) i przede wszystkim na północ, do stanów takich jak Waszyngton, Oregon i Montana.
Ala
Wiesz może czy w okolicy National Mall są jakieś bezpłatne parkingi?
Tierra Bonita
Trudno o bezpłatne parkingi w tej okolicy. Ale co chwila zwalniało się jakieś miejsce przy ulicy (opłata w parkomacie).
Ju Es Ej
Często się uważa, że Stany nie mają historii.. ale w rzeczywistości mają, po prostu my jej nie znamy. Świetny wpis!
Tierra Bonita
Stany mają historię, w dodatku całkiem bogatą (i skomplikowaną). Trochę więcej o historii napiszemy w listopadzie, po powrocie z wyprawy do amerykańskiego interioru – planujemy wizytę m.in. w Parku Narodowym Mesa Verde w Kolorado, gdzie znaleziono relikty cywilizacji sprzed ponad 3000 lat.