Peru – Imperium Słońca
Peru to kraj czterokrotnie większy od Polski, obfitujący w folklor, dziką przyrodę i niezwykłe zabytki archeologiczne. Od majestatycznych Andów, przez tajemnicze ruiny starożytnych cywilizacji, po urokliwe wybrzeże Pacyfiku, zachwyca różnorodnością swoich krajobrazów i atrakcji. Posiada wszystkie strefy klimatyczne, od równikowej i subtropikalnej przez pustynne i wyżynne po wysokogórskie. Nie można się tu nudzić!
Na blogu zgłębisz historię Inków, poznasz tradycyjną peruwiańską kuchnię i lokalne zwyczaje, a przede wszystkim zanurzysz się w tętniące życiem miasta, takie jak Lima czy Cusco. Odkryj uroki Peru i przygotuj się na niezapomniane przygody w sercu Ameryki Południowej.
Co warto zobaczyć w Peru?
Zwiedzanie Peru najczęściej rozpoczyna się w Limie. Stąd można wygodnie dostać się samolotem do głównych ośrodków turystycznych, takich jak Cusco, Iquitos, Puno czy Arequipa. Kraj posiada też dobrze rozwiniętą sieć autobusów dalekobieżnych, na przykład linii Cruz del Sur. Niedawno pojawiła się opcja Peru Hop, która umożliwia dosiadanie się do różnych przystanków na trasie między Limą a Cusco, ale nie miałam jeszcze okazji jej przetestować. Na połączenia kolejowe w Peru raczej nie warto liczyć, oczywiście z jednym wyjątkiem: Machu Picchu, gdzie najłatwiej dostać się właśnie pociągiem Peru Rail lub Inca Rail.
A jakie są najchętniej odwiedzane miejsca w Peru?
Lima (UNESCO)
Jedyna stolica Ameryki Południowej położona nad oceanem. Kolonialna starówka, bogate kolekcje sztuki prekolumbijskiej i tętniące życiem dzielnice Barranco i Miraflores to tylko niektóre jej zalety. W Limie mieści się dworzec centralnej kolei transandyjskiej, wybudowanej przez polskiego inżyniera, Ernesta Malinowskiego. Jest tu również muzeum złota, ceramiki i kakao, a także 1500-letnie piramidy, wzniesione przez kulturę o tej samej nazwie. Lima słynie również z ceviche, potrawy przyrządzanej z surowych ryb i owoców morza, marynowanych w soku z limonki.
Cusco (UNESCO)
Moje ulubione peruwiańskie miasto, historyczne dziedzictwo Inków, malowniczo rozlokowane u podnóży Andów. To świetnie skomunikowana baza wypadowa do innych znanych miejsc, na przykład do Świętej Doliny Inków, Tęczowej Góry i Machu Picchu. Będąc w Cusco, w szczególności warto odwiedzić katedrę z obrazem “Ostatnia Wieczerza”, gdzie główną potrawą jest.. grillowana świnka morska. Architekturę inkaską można podziwiać również w Korikanchy (dawnej świątyni złota) i Sacsayhuaman (dawnej twierdzy obronny). Wśród ogromnych głazów, dopasowanych do siebie jak puzzle, przechadzają się lamy i alpaki. Godny uwagi jest też ryneczek San Pedro, gdzie można zaopatrzyć się w unikatowe rękodzieło: ubrania stylizowane na inkaskie, ręcznie tkane torby i makatki, a także spróbować lokalnej kuchni, w tym wspomnianej wcześniej świnki morskiej. Przed wyruszeniem w dalszą drogę, warto zaaklimatyzować się w Cusco przynajmniej przez jeden dzień. Miasto położone jest bowiem aż 3326 m n.p.m.
Machu Picchu (UNESCO)
Bezsprzecznie najbardziej znany zabytek inkaski, zasługujący na przynajmniej jeden osobny wpis na blogu (już wkrótce!). W świadomości wielu podróżników zapisało się jako “zaginione miasto Inków”, położone daleeeeko na styku selwy i sierry, czyli lasu tropikalnego i gór. Machu Picchu w rzeczywistości wcale nie było zaginione, krzyżowały się tu bowiem kluczowe szlaki handlowe. Mieszkańcy Amazonii przywozili pióra egzotycznych ptaków, służące do ozdoby głów władców inkaskich i liście koki, wymieniając je u lokalnych sprzedawców na przykład na kukurydzę lub ziemniaki. Dziś Machu Picchu, ze względu na malownicze położenie niezależnie od pory roku, jest najbardziej popularnym zabytkiem w Peru. Rocznie odwiedza je ponad 2 miliony osób z całego świata. Mi było dane oglądać je na żywo 25 razy i nie mogę się doczekać kolejnego razu, tym razem w wersji turystycznej.
Chan Chan (UNESCO)
Największe prekolumbijskie miasto w Ameryce Południowej. Położone na niegościnnej pustyni na wybrzeżu Pacyfiku, słynie z imponujących ruin i architektury z adobe (cegły suszonej w słońcu). W czasach największej świetności (1500 lat temu), miasto zamieszkiwało aż 30 000 osób. Mury świątyń w Chan Chan wyglądają jakby były wydziergane na olbrzymim szydełku. Zdobią je skomplikowane motywy geometryczne, a także wizerunki skunksów morskich, znanych jako anzumitos.
Nazca (UNESCO)
Tajemnicze linie wyryte na ogromnym płaskowyżu to najbardziej zagadkowe dzieło sztuki prekolumbijskiej. Powstawały w latach 300 – 800 n.e. i prawdopodobnie stanowiły ważny element kalendarza astronomicznego cywilizacji Nazca. Z okien awionetki zobaczysz wycięte z zegarmistrzowską precyzją figury kolibra, kondora, małpy, pająka, a nawet kosmonauty. Łącznie jest tu ponad 700 rysunków, a największe z nich mają aż 300 metrów długości. Odkryto je dopiero 100 lat temu, gdy nad płaskowyżem pojawił się pierwszy samolot.
Jezioro Titicaca
Najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie (3820 m n.p.m.). Charakterystycznym elementem tego jeziora są pływające wyspy Uros. Wyspy zaczęły powstawać w latach 60-tych. Wcześniej, potomkowie grupy etnicznej Uru pomieszkiwali w niewielkich łodziach z trzciny totora, zacumowanych niedaleko brzegu jeziora. Aktualnie niewiele osób faktycznie mieszka na wyspach, ale spędzają tam całe dnie w pracy. Łowią ryby, polują na kaczki, budują łodzie, haftują makatki i oprowadzają turystów po swoich włościach.
Kanion Colca
Odkryty dopiero w latach 80-tych przez polskich kajakarzy, kanion Colca jest dwa razy głębszy niż kanion Colorado w USA. To znakomite miejsce do obserwacji kondorów, które chętnie zakładają tu gniazda. Można tu przybyć zarówno z jednodniową wycieczką z Arequipy, wybrać się na kilkudniowy trekking, a dla odważnych nawet na rafting po rzece Colca. Sama Arequipa, wpisana na listę UNESCO, również warta jest zobaczenia. Piękne białe miasto położone u stóp ośnieżonych wulkanów.. Czego chcieć więcej?
Iquitos – peruwiańska Amazonia
Iquitos to największe miasto na świecie, do którego nie można dojechać żadną drogą jezdną. Otoczone nieprzebytym lasem deszczowym, jest znane jako brama do największego tropikalnego lasu deszczowego na Ziemi. W okolicach Iquitos staniesz oko w oko z amazońską fauną: piraniami, kajmanami, anakondami, leniwcami, małpami, tukanami, różowymi delfinami.. Spróbujesz egzotycznych owoców i poznasz życie codzienne mieszkańców tych niegościnnych terenów. Dowiedz się więcej o mitologii amazońskiej, odwiedzając wpis o karnawale achiote: klik.
Huascaran – najwyższy szczyt Peru
Huascaran to najwyższy szczyt Peru (6768 m n.p.m.) i drugi najwyższy w Ameryce Południowej, stanowiący część łańcucha górskiego Cordillera Blanca. Zachwyca majestatycznymi lodowcami i bajecznie kolorowymi jeziorami polodowcowymi. To właśnie w Parku Narodowym Huascaran znajdują się słynne turkusowe Lagunas Llanganuco. Po drodze do parku narodowego, warto zatrzymać się choć na chwilę w Yungay. Są to ruiny miasta zasypanego przez potężną lawinę, która spadła ze szczytu w 1970 roku, zabierając życie ponad 10 000 osób.
Zainteresowało Cię Peru? Odwiedź kategorię o tej samej nazwie i dowiedz się więcej! 🙂