Brama Pravcicka
Czechy

Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria to jeden z czterech parków narodowych Czech i zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji naszych południowych sąsiadów. Położona na Wyżynie Dieczyńskiej w Górach Połabskich stała się tłem filmu „Opowieści z Narni” i inspiracją dla bajki Hansa Christiana Andersena, zatytułowanej „Królowa Śniegu”. Geograficznie należy do obszaru Łabskich Piaskowców, powstałych 100 milionów lat temu w czasach, gdy Czechy były zalane przez morze.

Co warto zobaczyć w Czeskiej Szwajcarii? Jak zaplanować pobyt?

Dowiedz się z dzisiejszego artykułu!

Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria – panorama z punktu widokowego nad Bramą Pravcicką. W dole po prawej stronie widać fragment drogi asfaltowej łączącej Hreńsko i Mezni Louka. To właśnie z tej drogi rusza szlak do Bramy Pravickiej.

Czeska Szwajcaria – Informacje Praktyczne

Noclegi

Czeska Szwajcaria znajduje się 270 kilometrów na południowy-zachód od Wrocławia i zaledwie 60 kilometrów na południowy-wschód od Drezna. Głównym punktem wypadowym są wciśnięta w skalny labirynt miejscowość Hreńsko, oraz niewielka Mezni Louka. Największym miastem regionu jest Děčín, położony u ujścia Ploucznicy do Łaby. Jego największą atrakcją jest zamek górujący nad Łabą. Noclegów można szukać także w Jetřichovicach, skąd rusza szlak na malowniczy punkt widokowy Mariina skála (Skała Marii).

Jablonec nad Nisou
Dobrą bazą wypadową do Czeskiej Szwajcarii może też być Jablonec nad Nisou, około 30 kilometrów za granicą polsko-czeską w Jakuszycach. Mieści się tu m.in. największe muzeum biżuterii na świecie oraz restauracja „U Draka” z autentyczną czeską kuchnią.

Dojazd

Najkrótsza droga z Wrocławia do Czeskiej Szwajcarii prowadzi przez przejście graniczne w Zgorzelcu i następnie przez Niemcy. W zależności od dalszej podróży może przydać się zakup winiety, niezbędnej aby poruszać się po płatnych drogach w Czechach (dowiedz się więcej w artykule Czechy – Informacje Praktyczne). Jeśli chcesz dodatkowo zwiedzić coś ciekawego po drodze, warto przekroczyć granicę w Zawidowie i odwiedzić zamek Frydlant lub w Jakuszycach, z możliwością obejrzenia dawnej skoczni mamuciej w Harrachovie i malowniczej starówki w Libercu.

Czeska Szwajcaria – Główne Atrakcje

Jedną z największych zalet Czeskiej Szwajcarii jest fakt, że wystarczy jeden dzień, aby poznać jej główne atrakcje. Są nimi Pravčická brána (Brama Pravcicka) oraz Divoka souteska (Dziki Wąwóz), położone nieopodal drogi łączącej miejscowości Hreńsko i Mezní Louka w północno-zachodnich Czechach.

Brama Pravcicka

Brama Pravcicka to najdłuższy skalny łuk Europy, o wysokości 16 metrów. Do łuku przylega Sokole Gniazdo, zabytkowy pałac z 1881 roku, a dzisiejsza restauracja, przywodząca na myśl klasztory buddyjskie. Choć niegdyś można było spacerować po łuku, podziwiając panoramę Gór Połabskich, tak aktualnie łuk ogląda się wyłącznie z dołu i z punktów widokowych.

Brama Pravcicka
Brama Pravcicka

Informacje praktyczne

  • Parking: Parkoviště u vodopádu w Hreńsko. To niewielki parking na kilkanaście aut, płatny u parkingowego lub w parkomacie (można płacić kartą).
  • Szlak: Około 1.5 godziny w jedną stronę. Brak trudności technicznych, ale ścieżka prowadzi pod górę i można się zmęczyć.
  • Wstęp: Choć wejście na szlak jest bezpłatne, tak za wstęp w bezpośrednie sąsiedztwo bramy należy uiścić opłatę. Aktualny cennik i godziny otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie Bramy Pravcickiej.
Czeska Szwajcaria - Szlak do Bramy Pravcickiej
Szlak do Bramy Pravcickiej, okolice Tři prameny. Powoli odradzają się spalone drzewa.

Opis szlaku

Pierwsze dwadzieścia minut z parkingu w Hreńsko do Tři prameny prowadzi lekko pod górę wzdłuż drogi asfaltowej. Obok przystanku autobusowego Tři prameny odbija w prawo i wiedzie szeroką, piaszczystą ścieżką dnem doliny pełnej spalonych drzew. To pozostałość po potężnym pożarze, który strawił Czeską Szwajcarię w 2022 roku, zamykając do odwołania wiele szlaków w regionie.

Czeska Szwajcaria - Brama Pravcicka
Szlak z Bramy Pravcickiej na punkt widokowy

Druga część szlaku zakręca w prawo i pnie się teraz pod górę wzdłuż prawie czarnych skał i wśród czarnych kikutów drzew. Zaczyna otwierać się panorama na okolice Suchej Beli. Wreszcie szlak zaczyna kluczyć wśród drzew i po pół godzinie od opuszczenia asfaltu pojawiają się schody. Ich obecność zwiastuje bliskość Sokolego Gniazda. Warto spojrzeć w górę na stalowe liny, gdzie kursuje prowizoryczna „kolejka linowa”, przewożąca towary do restauracji. Pojawia się też sama Prawcicka Brama i ostatnie, najbardziej strome podejście.

Panorama z okolic Bramy Pravcickiej

Wejście na teren łuku znajduje się w sąsiedztwie Sokolego Gniazda. Uiszcza się tu opłatę wstępu. Na miejscu można skorzystać z toalety, napić się kawy, zjeść lody i zakupić drobne pamiątki. Po lewej stronie od budki z biletami wstępu ukryte są schody, prowadzące na punkt widokowy. Warto podejść 15 minut w górę, aby zobaczyć panoramę tej największej atrakcji Czeskiej Szwajcarii, a przy okazji też Gór Połabskich.

Czeska Szwajcaria - Brama Pravcicka
Brama Pravcicka z punktu widokowego. Po lewej stronie w dole widać dach restauracji Sokole Gniazdo. Do 1980 roku można było spacerować po łuku skalnym, ale ze względu na napływ masowej turystyki na szczęście postanowiono zrezygnować z tej opcji.

Dziki Wąwóz

Gdy po pożarze z 2022 zamknięto Wąwóz Edmunda, jego funkcję przejął Dziki Wąwóz (Divoka souteska). To malowniczy zakątek Czeskiej Szwajcarii, słynący z możliwości przepłynięcia się czeską łodzią flisacką. Właściwie nie jest to możliwość, a konieczność. Ostatnie 450 metrów wąwozu można przebyć wyłącznie drogą wodną, płynąc spokojnym nurtem rzeki Kamienica.

Czeska Szwajcaria - Dziki Wąwóz
Drogowskaz prowadzący „ku łódeczkom” w Dzikim Wąwozie.

Informacje praktyczne

  • Parking: Parkoviště Mezní Louka. To w rzeczywistości dwa parkingi, przylegające do hotelu Mezní Louka w miejscowości o tej samej nazwie. Parking płatny w parkomacie (można płacić kartą) i warto go opłacić, gdyż często kursuje tam policja i wlepia mandaty.
  • Dojazd do szlaku: W sąsiedztwie parkingu znajduje się przystanek autobusowy i można stąd podjechać wsi Mezná, gdzie startuje szlak. Autobusy jeżdżą 2x na godzinę, a za przejazd płaci się u kierowcy. Alternatywą jest 20-minutowy spacer ścieżką wzdłuż asfaltu. W sezonie niskim można spróbować zaparkować w Mezná (parking na kilka aut).
  • Szlak: 30 minut stromo w dół ze wsi Mezná, następnie około 600 metrów przyjemnego spaceru wzdłuż rzeki Kamienica, a na zakończenie 10-minutowy rejs łodzią po Dzikim Wąwozie.
  • Wstęp: Podobnie jak w Bramie Pravcickiej, wejście na szlak jest bezpłatny. Płaci się jedynie za rejs łodzią (płatność wyłącznie gotówką). Przed wizytą sprawdź godziny rejsów!
Kapliczka świętej Klary w drodze do Dzikiego Wąwozu, Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria – kapliczka świętej Klary w drodze do Dzikiego Wąwozu

Opis szlaku

Szlak z Mezní Louka do Mezná przez pierwsze 20 minut prowadzi wzdłuż drogi asfaltowej. Właściwy szlak do Dzikiego Wąwozu (dobrze oznakowany) rusza spod restauracji Penzion na Wyhlidce przy pętli autobusowej. Za restauracją skręca się w lewo, a następnie od razu w lewo, podążając za drewnianym drogowskazem w kształcie łodzi flisackiej.

Szlak schodzi do lasu i prowadzi stromo w dół przez najbliższe pół godziny. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się wyryta w kamieniu kapliczka, gdzie można złapać oddech. Dochodząc do mostu przerzuconego nad lustrem rzeki Kamienica wchodzi się wreszcie do Dzikiego Wąwozu. To niekwestionowana perełka Czeskiej Szwajcarii. Spacer w cieniu opadających prawie poziomo skał, porośniętych mchem, przyjemnie orzeźwia w upalne lato.

Czeska Szwajcaria - Dziki Wąwóz
Czeszka Szwajcaria – Dziki Wąwóz. Aktualnie (2025) w tym miejscu kończy się spływ łodzią. Przed pożarem z 2022 roku można było kontynuować rejs do Wąwozu Edmunda.

Zwieńczeniem wizyty w Dzikim Wąwozie jest krótki rejs czeską łodzią flisacką. Łodzie odpływają, gdy zbierze się komplet turystów (25 osób). Flisacy umilają rejs dowcipami o piraniach, krokodylach i potworze Loch Ness. Można zrelaksować się i oddalić od siebie myśl o konieczności powrotu stromą ścieżką do wsi Mezná.

Sprawdź jak wygląda rejs czeską łodzią flisacką w Dzikim Wąwozie w Czeskiej Szwajcarii:

Podsumowanie

Chcąc zwiedzić Bramę Pravcicką i Dziki Wąwóz w jeden dzień, warto zacząć właśnie w tej kolejności, ze względu na przepustowość parkingu w Hreńsko. W razie, gdyby parking w Hreńsko był już zapełniony, można zostawić auto przy hotelu Mezní Louka i dojechać autobusem do Tři prameny. Rozkład autobusów sprawdzisz na przystanku lub w aplikacji IDOS.

Miejscowość Mezní Louka ma jeszcze jedną zaletę. Jest nią restauracja U Fořta, gdzie zjesz moravský vrabec, czyli morawskiego wróbla. To danie regionalne składa się z pieczonego mięsa wieprzowego z knedliczkami ziemniaczanymi i czerwonej kapusty kiszonej, podanej na ciepło. Polecamy!

Oczywiście Czeska Szwajcaria oferuje też wiele innych atrakcji, takich jak nieskażone turystyką masową skalne baszty Tiské stěny czy Děčínský Sněžník (723 m n.p.m.), najwyższy szczyt Czeskiej Szwajcarii, z zabytkową wieżą widokową. Położna zaledwie pięć kilometrów od granicy z Niemcami zachęca także do wizyty w sąsiedniej Saskiej Szwajcarii ze słynnym mostem Bastei.

Warto też odwiedzić oficjalną stronę Czeskiej Szwajcarii, gdzie znajdziesz więcej inspiracji i aktualności.

Udanego zwiedzania i do zobaczenia w kolejnym artykule! 🙂

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!